Events (2019)

August

Chinooks Edge School Division: Morning Workshop Olds, AB | August 26

Rocky View Schools: Full Day Workshop Chestermere, AB | August 27

Red Deer Catholic Schools: Morning Workshop Red Deer, AB | August 28

Red Deer Public School District: Full Day Workshop Red Deer, AB | August 29

Pembina Hills Public Schools: Full Day Workshop Barrhead, AB | August 30

September

Rocky View Schools: Evening Workshop Cochrane, AB | September 4

Black Gold Regional Schools: Afternoon Workshop Nisku, AB | September 6

Canadian Rockies Public Schools Transportation: Morning Workshop Canmore, AB | September 9

Living Sky School Division: Full Day Workshop North Battleford, SK | September 11

Slave Lake RCMP: Full Day Workshop Slave Lake, AB | September 14

Northwest School Division: Full Day Workshop St. Walburg, SK | September 23

Carrier Sekani Family Services – Northern Parenting Conference: Afternoon Workshop Prince George, BC | September 25

Wolf Creek School Division: Evening Workshop Bentley, AB | September 26

Lakeland Catholic Schools: Full Day Workshop Bonnyville, AB | September 27

Bonnyville Community Session: Evening Workshop Bonnyville, AB | September 27

October

Living Sky School Division: Full Day Workshop North Battleford, SK | October 1

Living Sky School Division: Evening Workshop Spiritwood, SK | October 1

Strathcona County RCMP: Full Day Workshop Sherwood Park, AB | October 3

Connect Parent Group Lacombe: Evening Workshop Lacombe, AB | October 3

Red Deer Catholic Regional Schools: Full Day Workshop Red Deer, AB | October 4

West Red Deer County FCSS: Evening Workshop Spruce View, AB | October 4

The (Re)Connection Revolution:  First Responders and Their Back Up: Full Day Olds, AB | October 5 TICKETS

Northern Gateway Public Schools: Full Day Workshop
Whitecourt, AB | October 11

Ponoka Victim Services: Evening Workshop
Ponoka, AB | October 16

Regina Public School Teachers’ Association Convention: Keynote Presentation Regina, SK | October 18

Chinook School Divsion: Evening Presentation Frontier, SK | October 21

Golden Prairie Parent Link/Kneehill Regional FCSS: Evening Workshop
Drumheller, AB | October 23

Edmonton Public Schools: Full Day Workshop Edmonton, AB | October 25

Prairie Spirit School Division: Morning Workshop Martensville, SK | October 26

Northwest Regional Learning Consortium: Full Day Workshop Grimshaw, AB| October 28

November

Hardisty Agricultural Society: Evening Workshop Hardisty, AB | November 1

Morinville FOPS: Full Day Workshop Morinville, AB | November 2

Women Empowering Women Pt 2: Evening Workshop Sherwood Park, AB | November 5

Flagstaff Victim Services Society: Full Day Workshop Hardisty, AB | November 8

Holy Spirit Roma Catholic Separate Regional Division: Full Day Workshop Lethbridge, AB | November 12

Lethbridge School Division: Evening Workshop Lethbridge, AB | November 12

GeoAlberta 2019: Keynote Presentation Edmonton, AB | November 13

Prince Edward Island Teachers’ Federation Annual Convention: Keynote Presentation Charlottetown, PEI | November 15

Peace Wapiti Public School Division: Full Day Workshop Grande Prairie, AB | November 22

SIGIS Child Care Society: Full Day Workshop Edmonton, AB | November 23

Edmonton Public Schools: Full Day Workshop Edmonton, AB | November 29

December

Red Deer Public School Division: Full Day Workshop Red Deer, AB | December 6

Red Deer Primary Care Network: Afternoon Workshop Red Deer, AB | December 12

Buffalo Trails Public Schools: Full Day Workshop Hughenden, AB | December 13

Buffalo Trails Public Schools: Evening Workshop Hughenden, AB | December 13

January 2020

Movement With A Message Inc.: Keynote Presentation Calgary, AB | January 29

Westwind School Division: Morning Workshop Magrath, AB | January 30

Calgary Catholic School Division: Morning Workshop Calgary, AB | January 31

Calgary Board of Education: Afternoon Workshop Calgary, AB | January 31

February 2020

North Central Teachers’ Convention: Keynote Presentation Edmonton, AB | February 7

Calgary City Teachers Convention: Morning Workshop Calgary, AB | February 13

Summit Kids: Keynote Presentation Calgary, AB | February 22

March 2020

Christ the Redeemer Catholic Schools: Full Day Workshop Okotoks, AB | March 20

Women Empowering Women Pt 3: Evening Workshop Sherwood Park, AB | March 24

April 2020

Maximize Early Learning Child Care Conference 2020: Keynote Presentation Red Deer, AB | April 4

Community Options: Full Day Workshop Edmonton, AB | April 18

St. Albert Public Schools: Keynote Presentation St. Albert, AB | April 20

Wetaskiwin Regional Public Schools: Full Day Workshop Wetaskiwin, AB | April 24

May

National Early Years Conference: Keynote Presentation Moose Jaw, SK | May 1

Community Parenting Coalition for Drayton Valley & Brazeau County: Evening Presentation Drayton Valley, AB | May 17

Community Parenting Coalition for Drayton Valley & Brazeau County: Evening Presentation Breton, AB | May 18

June

Hospice Society of Camrose & District: Keynote Presentation Camrose, AB | June 5

Live Your Excellence Leadership Summit: Keynote Presentation Houston, TX | June 22 & 23

August

Grasslands District Opening Day: Keynote Presentation Brooks, AB | August 27

September

Ontario Funeral Service Association AGM: Keynote Presentation Niagara on the Lake, ON | September 22-23

October

Manitoba Association of School Social Workers: Full Day Workshop Winnipeg, MB | October 23

Archives of Past Events